Menu
2019-01-28

Pomagać wcale nie jest łatwo ...

Czasami brak mi słów..., otwieram szeroko ze zdziwienia oczy, nie dowierzam, z jaką łatwością i przekonaniem ludzie wydają opinie na temat innych – wiedzą najlepiej jak, czy i komu pomagać. Mnożą wątpliwości i podejrzenia.

Czy ludzie, którym pomagamy są "wystarczająco" biedni, czy ta bieda wstrząsa, czy jest fotogeniczna, odbiera mowę, czy aby na pewno, to właśnie oni zasłużyli na pomoc, czy dobrze ją wykorzystują, czy będą wystarczająco wdzięczni?... na te i kilka innych, bardziej absurdalnych wątpliwości odpowiem słowami Szymona Hołowni, który wie "Jak robić dobrze":

(...) nieraz będzie tak, że pomagając autentycznie potrzebującym, będziesz dokarmiał też żerujące na nich pasożyty. Że ludzie, którym dasz chleb, otrzymaną od ciebie siłę wykorzystają do robienia zła. (...) To oczekiwanie, że człowiek, któremu wyświadczy się dobro, z automatu stanie się dobry, jest skrajną naiwnością, połączoną z wielką pychą: oto ja tak pięknie zbawiam świat! Nie jesteś od tego by zbawiać, ty masz służyć. A zakładanie, że będzie pomagać się tylko tym, którzy będą w stanie udowodnić, że są dobrzy, to z kolei inna wersja zabawy w Boga, który zarezerwował dla siebie prawo sądzenia ludzkich postaw i dusz (...) - za Sz. Hołownia "Jak robić dobrze" cz.III, s.154-155.

Partnerzy